2024-12-10 Hírek
Átadták az Állatorvostudományi Egyetem három felújított pavilonépületét kedden. Az egyetemi épületek megújulása nem csupán a múlt tisztelete, de a jövő iránti elkötelezettségünk jelképe is - közölte Prof. Dr. Sótonyi Péter, az egyetem rektora. Elmondta, hogy
7,3 milliárd forintból újult meg az egyetem 1880-ban átadott campusának három épülete. A beruházás során öt tanszéket kellett kiüríteni, eközben sem szakadt meg azonban a jelentléti oktatás az intézmény kétezer diákja számára.
Felidézte: a világon harmadikként alapított Állatorvostudományi Egyetem már 1787 óta oktatja az állatgyógyász szakembereket, a jelenleg is otthonául szolgáló épületegyüttest Steindl Imre, az Országház tervezője álmodta meg Tisza Kálmán miniszterelnöksége idején.
Az egyetem teljes korszerűsítését célzó fejlesztés első lépéseként a megújult épületekben olyan tudományos műhelyeket alakítanak ki, amelyek garantálják az oktatási és kutatási tevékenység nemzetközi beágyazottságát és sikereit - hangsúlyozta. Hozzátette, a megkezdett fejlesztések folytatásaként tervezett új épületkomplexum, az Összehasonlító Orvostudományi Kutató Központ lehetőséget teremt majd további, témájukban egyedülálló innovatív tudományos felfedezésekre.
A Magyar Nemzet tudósítása szerint eseményen felszólaló Orbán Viktor miniszterelnök rámutatott: a magyar állattudomány ma is világhírű, az egyetem a bizonyítéka, hogy milyen messzire juthatunk, ha ezeréves örökségünket megtanuljuk világszinten művelni. Szerinte joggal lehet rá büszke minden magyar ember, hogy az egyetem a világ 150 legjobbja között van, de a magyarok célja, hogy az egyetemek a világ legjobbjai közé kerüljenek.
Öt éve még csak hét volt, mostanra viszont tizenkét magyar egyetem van a világ legjobbjai között
- hangsúlyozta a kormányfő.
Az Állatorvostudományi Egyetem közölte, a 2023-ban megkezdett és most befejezett beruházásnak köszönhetően kívülről teljeskörű műemléki rekonstrukció valósult meg, míg a belső tereket az élményközpontú jelenléti oktatás követelményeinek megfelelően a legmodernebb technikai eszközök felhasználásával alakították ki.
Összesen 4.250 négyzetméter alapterületen megújult 3 nagyelőadó, 11 gyakorló tanterem és műtő, 6 laboratórium, de az oktatási és kutatási feladatokat ellátó terek korszerűsítése mellett a felújítás az egyetem munkaszervezési infrastruktúra igények kielégítésére is koncentrált: az épületek tetőtér-beépítésével mintegy 1000 négyzetméter új laboratórium és irodatér jött létre.
A beruházás során a korhű homlokzati elemek helyreállításához felújították a 401 003 téglából álló burkolatot, 140,6 folyóméter Zsolnay-kerámiát, 40 domborművet, telepítettek 1800 dísznövényt, és kicseréltek 220 korhűen, az eredetivel megegyezően újragyártott ablakot.